12. Sami Güner Kupası Ödül Töreni

FOTOGEN tarafından, FOTOGEN’in kurucusu ve ilk başkanı Sami Güner anısına her yıl düzenlenen SAMİ GÜNER KUPASI’nın ödül töreni 19 Şubat’ta Pera Müzesi’nde gerçekleştirildi.

Bu yıl ödül alan kupa sahiplerine kupaları verildi. 2018 yılı 12. Sami Güner kupasını almaya hak kazanan Üyelerimiz Seyit Konyalı ve Gökalp Bilici’de törende yerlerini aldı.

12. Sami Güner Kupası Ödül Sahipleri

-Erol Özer, Zirve Işığı
-İpek Yılmaz/Sibel Çetinkaya, Eşik
-Karakozak/Öztürk/Yücelt, Sansür
-Murat Günaydın, Evsizler
-Seyit Konyalı/Gökalp Bilici, Yaşayan Sazlık

 

 

Sami GÜNER
 

1991’de kaybettiğimiz ünlü fotoğrafçımızı anmak ve fotoğraf dünyamıza yeni bir heyecan kazandırmak için FOTOGEN (Fotoğraf Sanatı Derneği) tarafından düzenlenmektedir. Geniş bir yorumla TÜRKİYE konulu gösteri istenmektedir.

Sami GÜNER 1915 yılında Yugoslavya Priştine’de doğdu. İst. Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okudu. Merkez Bankasından emekli olduktan sonra tümüyle fotoğraf çalışmalarında yoğunlaştı. Özellikle yurt dışında açtığı sergilerle Türkiye’nin tanıtımında büyük emek harcadı. Çok sayıda ülkenin fotoğraflarını da Türkiye’de sergiledi. Kişisel albümleri yanı sıra geniş çaplı ilgi gören elliye yakın kitabı fotoğrafladı. 

FOTOGEN’in (Fotoğraf Sanatı Derneği) ilk başkanı idi. ESFIAP unvanı aldı. 1987’de TÜTAV, 1990 Kültür ve Turizm Bakanlığı Büyük Ödülü’nü kazandı. 21 Şubat 1991 ‘de Bursa’daki sergi ve gösterisinden dönerken trafik kazasında aramızdan ayrıldı. 1960 sonrasında iş yaşamının ve dış ilişkilerin gelişmeye başlaması basılı malzemelerde ülke fotoğraflarına gerek gösterdiğinde, Sami Güner büyük bir coşku ve sevgi ile her yöreyi fotoğraflamaktaydı. Kuş uçmaz mezralardan kentlerdeki kahvelere iki – üç nesil ülkemizin her yöresinin ve fotoğrafın tadına O’nun çalışmalarıyla vardı.

Saygı ve sevgi ile anıyoruz.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin